Наступного року в Україні діятимуть 6 програм підтримки агровиробників — уряд

У 2020 році в Україні будуть діяти 6 програм державної підтримки агропромислової галузі.

Про це повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов.

Частина анонсованих програм передбачатимуть державну підтримку агровиробникам, яка проявлятиметься у формі компенсації відсотків за кредити аграріям.

За словами Милованова, на 2020 рік передбачені наступні програми підтримки аграріїв:

Здешевлення кредитів сільськогосподарським товаровиробникам для купівлі землі;

Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств;

Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними;

Державна підтримка тваринництва, аквакультури;

Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників;

Формування статутного капіталу Фонду/Агенції часткового гарантування кредитів.

Напередодні Милованов заявляв, що ставка за кредитами на купівлю землі сільськогосподарського призначення в Україні після відкриття ринку землі буде в межах 3-5% річних. Міністр зазначає, що решту відсотків за кредитами держава компенсуватиме. Загалом на програми підтримки аграріїв у 2020 році передбачено близько 4 мільярдів гривень.

Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Нагадаємо, що відповідно до останніх опитувань групи «Рейтинг», 53% українців виступають проти скасування мораторію на продаж землі, водночас 70% підтримують надання фермерам права продавати та дарувати свої земельні паї, але виключно українцям та українським компаніям.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Джерело: https://hromadske.ua/