Об’єднання експортних партій та проблеми із реєстрацією ЗЗР для ягідних культур, — в офісі Асоціації «Ягідництво України» зустрічалися виробники лохини
08.08.2018

Лохина, маловідома в Україні ще 8-10 років тому, стрімко набирає обертів. Щороку у плодоношення вступають все нові великі площі під цією культурою. З лохиною знайомляться українські споживачі, експерти галузі багато говорять про її експортний потенціал. 2 серпня у офісі Асоціації «Ягідництво України» пройшла зустріч керівників кількох крупних українських ферм з виробництва лохини. Більшість із них мають досвід продажу лохини за кордон, однак назріло питання спільного вирішення системних питань щодо експорту.

Міжнародних покупців, передусім, цікавлять постійний обсяг партій, чіткий графік поставок, певна сортова однорідність та якість. Найчастіше один виробник із невеликою площею плантації не здатен формувати партії з тим обсягом та регулярністю, яка може зацікавити великого покупця. Рішенням проблеми може стати об’єднання партій. Втім, на практиці такий варіант потребує виконання цілого ряду умов: починаючи з формування певних внутрішніх стандартів, за якими працюватимуть виробники і завершуючи внутрішнім контролем якості всіх постачальників.

– Треба розуміти: коли невідповідність запитам щодо якості помічає покупець після прибуття партії — це вже дуже пізно для того, щоб можна було щось змінити, — зауважила президент Асоціації «Ягідництво України» Ірина КУХТІНА. — Тому без внутрішнього контролю говорити про успішний експорт немає сенсу.

Ще одна нагальна тема, яка стосується експорту, і не тільки: відсутність в Україні реєстрації на засоби захисту рослин для ягідних культур. У зв’язку із цим де-юре виробники не мають права використовувати жодних пестицидів при вирощуванні ягід. До цього часу при проходженні українськими виробниками міжнародної сертифікації, аудитори так чи інакше закривали очі на цей факт, якщо на фермі використовувалися ЗЗР, дозволені у країнах ЄС. Однак виробники порушують цілком закономірне запитання:  чи не заявлять незабаром сертифікаційні органи, що сертифікат не може бути наданий українським ягідникам, бо вони, по суті порушують внутрішні норми виробництва, використовуючи незареєстровані у їхній країні препарати?

У зв’язку із цим Асоціація «Ягідництво України» запропонувала ягідникам визначитися із переліком базових препаратів, які обов’язково мають бути зареєстровані для використання на ягідних культурах. Коли такий перелік сформується, буде ініційована зустріч ягідних виробників із представництвами провідних світових виробників ЗЗР в Україні та офіційний запит на реєстрацію необхідних препаратів.

Окрім того, Асоціація «Ягідництво України» має намір ініціювати зміни до законодавства щодо вартості реєстрації засобів захисту рослин для нішевих культур. На разі в Україні однаково дорого коштує реєстрація препарату для зернових культур (мільйони гектарів), і для ягідних (кілька тисяч гектарів). Саме через це виробники ЗЗР не поспішають витрачатися на реєстрацію препаратів для нішевих культур. Практика встановлення нижчої вартості реєстрації ЗЗР для нішевих культур широко використовується у багатьох країнах Європи і світу — цілком логічно, щоб діяла вона і в Україні.

Найближчим чином Асоціацією «Ягідництво України» буде організований ще ряд зустрічей виробників для створення реального плану дій із вирішення проблем галузі.