Представники ЄБРР провели інформаційну зустріч із ягідними компаніями ‘Knock the right door session’

У грудні в рамках  проекту ЄБРР “Україна: тренінги з підвищення кваліфікації для сільськогосподарських малих та середніх підприємств”, що фінансується Європейським Союзом в рамках ініціативи EU4Business, представники ягідних компаній мали змогу поспілкуватися з банкірами Європейського Банку Реконструкції та Розвитку і з перших вуст почути про програми ЄБРР для агро сектору, вимоги до подання заявок для отримання гранту і можливі варіанти співпраці між аграріями та банком. Цей захід передував навчальному тренінговому курсу «Технології заморозки ягід», який ЄБРР та Асоціація “Ягідництво України” провели 18-22 грудня в Сербії.

Як зазначають організатори, цей курс є унікальною подією для українського ягідного сектору. Програма курсу представляє собою синтез теоретичних лекцій від провідних сербських та українських фахівців і  та практичної частини у вигляді візитів одразу на чотири підприємства різних форматів, що спеціалізуються на заморожуванні та переробці ягід і кісточкових фруктів.

«Чому Сербія? Ця країна є лідером на світовому ринку малини та ожини, причому, як по вирощуванню, так і по експорту. В той же час Сербія по кількості населення у 5 разів менша за Україну. При чому варто звернути увагу також на той факт, що активно ягідний сектор в Сербії почав розвиватися відносно нещодавно, але вже два роки як серби успішно в певних сегментах конкурують, наприклад, з Польщею. », – каже Ірина Кухтіна, президент Асоціації «Ягідництво України», яка є співорганізатором поїздки.

Пані Кухтіна звертає увагу, що структура виробництва, як в сегменті свіжих ягід, так і в секторі заморозки, подібна до тієї, що спостерігається в Україні. Тобто – більша частка виробництва також припадає саме на дрібні господарства.

«Але, більшість сербських виробників мають необхідні сертифікати для експорту в Європу. Їм вдалося побудувати прозорі  механізми відстеження якості виробництва продукції на кожному етапі.

Варто зазначити, що на зустрічі були присутні не тільки представники ягідних компаній, що брали участь у поїздці до Сербії, але й учасники ринку, які зацікавлені в фінансовій підтримці міжнародних донорських організацій та фінансових установ задля подальшого розвитку свого бізнесу.

За словами фермерів, попри досить велику кількість діючих програм пільгового кредитування, як українських, так й міжнародних, отримати цю підтримку не так вже й легко.

В свою чергу представники банку звернули увагу, що, як правило, нерідко аграрії чули про діючі програми, проте не знають, в який з департаментів необхідно звертатись щоб дізнатись які умови участі у цих програмах та які документи мають надаватися при зверненні.

«Ми розуміємо, що такі випадки непоодинокі. Саме тому ми й ініціювали цю зустріч, щоб надати більше інформації про програми ЄБРР для малого та середнього бізнесу та розказати всім охочим, в які саме двері потрібно стукати і до кого звертатись. В ЄБРР ми переконані, що малий та середній бізнес є основою економіки та драйвером стійкого економічного зростання, адже, він є ключовим для створення великої кількості робочих місць та диверсифікації бізнесів», – зазначила на початку зустрічі Аліна Білан, керівник проектів технічної співпраці АПК в ЄБРР.

Наразі ЄБРР здійснює операції в 39 країнах і є найбільшим фінансовим інвестором з 26-річним досвідом роботи в Україні. Основна сфера діяльності ЄБРР–довгострокове акціонерне та боргове фінансування підприємств. В Україні працює 4 офіси ЄБРР, які розташовані у Києві, Харкові, Львові, , та Одесі, і діє декілька програм підтримки, фінансової допомоги та кредитування. Сукупний обсяг інвестицій в країні (станом на 1 січня 2020 р.) уже складає € 14,54 млрд в рамках 460 проектів.

«Першочергово ЄБРР інвестує в проекти, які сприяють переходу до відкритої ринкової економіки. Насамперед ми допомагаємо нашим клієнтам вийти на новий етап розвитку, – розповідала Юлія Веленчук, представник Групи з фінансування та розвитку МСБ, – Один із основних видів підтримки – консалтинг. При цьому хочу наголосити, що це не разові консультації, а комплексні консалтингові проекти, що тривають переважно від чотирьох до шести місяців, до яких ми залучаємо як українських, так і закордонних фахівців. У нас є сформована база сертифікованих консультантів, які пройшли відповідну процедуру пре-кваліфікації. Клієнт також може додатково пропонувати інших консультантів, але такому консультанту необхідно буде пройти процедуру пре-кваліфікації згідно з процедурами ЄБРР перед початком проекту».

Напрямки консалтингу охоплюють спеціалізовані сфери знань: стратегія, маркетинг, інформаційні технології, системи якості, експортний консалтинг, організаційне консультування, операційна ефективність, інженерні рішення та енергоефективність.

Критерії участі компанії:

  • До 250 працівників
  • Приватна власність, в якій більше 50% належить громадянам України
  • Робота на ринку не менше 2 років
  • Позитивна динаміка розвитку
  • Гарна ділова репутація

«Щоб подати заявку потрібно лише заповнити та надіслати проектну заявку разом із необхідними документами на knowhowukraine@ebrd.com, потім ЄБРР перевіряє подані документи і запрошує вас на зустріч. Після інтерв’ю з представниками банку слідує затвердження кандидатури підприємства на участь у програмі», – каже Юлія Веленчук і підкреслює, що кожна заявка розглядається індивідуально виходячи з низки критеріїв.

«Кожен окремий випадок обговорюється і розглядається індивідуально, адже ми прагнемо знайти оптимальний варіант для кожної компанії-кандидата», – резюмує фахівець.

З початку дії програми в Україні, тобто, з 2010 року, було вже реалізовано понад 1100 проектів.  Один з них – локальний проект з консультантами для компанії «Беррі Трейд». Цим досвідом під час зустрічі поділився директор компанії – Андрій Галяс.

«Ми подавали заявку від двох компаній на один грант, але консультант був один. Ми заповнили доволі просту заявку українською мовою. Представники ЄБРР приїжджали до нас на підприємство, щоб переконатися, що компанія дійсно існує. Далі був процес верифікації заявки, який, відверто кажучи, був доволі довгим. Проте наші очікування не були марними, в результаті ми отримали пропозицію на подачу заявки на розширений спектр консалтингових  послуг і право самостійно  обрати консультанта, який би з нами працював. Дійсно, на початку ми самі оплатили послуги консультанта, але по закінченню проекту отримали відшкодування цих коштів від банку. Наразі ми не тільки отримали необхідні консультації, але й маємо чіткій план розвитку, і продовжуємо спілкуватися з нашим консультантом вже поза проектом», – ділиться досвідом фермер.

З варіантами фінансової підтримки та кредитування присутніх ознайомила  Галина Жук, банкір Групи по фінансуванню та розвитку МСБ. Вона зазначила, що з травня 2016 р. діє ініціатива ЄС та ЄБРР в рамках EU4Business на загальну суму €40 млн.

«В рамках фінансування МСБ банком надаються довгострокові прямі та спільні з банками-партнерами кредити у розмірі €1 млн –€15 млн. Це може буде пряме фінансування, або робота через банки – партнери», – зазначила банкір.

Презентації представників Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, а також контакти фахівців відповідних департаментів банку можна завантажити за посиланням.

«Ми відкриті до діалогу та співпраці. Ви можете в будь-який час звернутися до кожного з нас за порадами та консультаціями письмово або в телефонному режимі», – підкреслила Аліна Білан, підводячи підсумки зустрічі.

Більш детально про поїздку українських ягідних компаній та тренінговий курс «Технології заморозки ягід», що проходив 18-22 грудня в Сербії читайте у новому випуску журналу «Ягідник».