Сектор полуниці в Іспанії у тіні Brexit

Остаточне завершення процесу Brexit, що невпинно наближається, відновить бар’єри для входження на ринок Великобританії для товарів з ЄС, що може створити надлишок пропозиції в багатьох секторах економіки ЄС, включаючи сектор виробництва полуниці в Іспанії.

У 2018 році вартісний обсяг експорту полуниці в Іспанії сягнув 500 млн євро, з нього майже 26% експортувалося до Великобританії. В цілому, у 2018 році експорт м’яких фруктів лише з Уельви сягнув 994 млн євро. З позиції сільського господарства, територія Іспанії поділена на декілька районів, які спеціалізуються на певній продукції. Наприклад, у Валенсії вирощують апельсини, Ла Рьоха відома своїми винами, Кастилія – своїм сиром манчего. Натомість, андалузька провінція Уельва, що межує з провінцією Херес, відома своєю шинкою-хамон і родючими полуничними плантаціями, що приносять мільйони євро експорту країни. Саме тут вирощується більше 85% полуниці Іспанії, що йде на експорт: сільська місцевість Уельви – це фактично одна суцільна плантація для вирощування полуниці.

Для довідки:

  • Загальна вартість експорту м’яких фруктів з Уельви у січні – жовтні 2018 року: 994 млн євро,
  • Загальна вартість експорту полуниці з Уельви у 2018 році: 437 млн євро,
  • Загальна площа вирощування полуниці в Уельві: 6 095 гектарів,
  • Загальна вартість експорту полуниці Іспанії у 2018 році: 580 млн євро,
  • Найбільші ринки для м’яких фруктів з Уельви: Німеччина (31%), Великобританія (26%) і Франція (10,9%).

Джерело: Freshuelva.

Для місцевих мешканців вирощування ягід є одним з основним видів бізнесу, в якому можна досягти успіху за відносно короткий проміжок часу. Тут представлені не лише великі компанії, однак і сімейний бізнес. Наприклад, ферма AgroMart?n, яка належить родині Мартін і була заснована у 1980 році лише з одним гектаром насаджень полуниці, зараз вже має 140 гектарів полуниці і майже 200 гектарів нектаринів, персиків, абрикосів та слив. Донедавна, вони продавали майже 15% вирощеної полуниці саме до Великобританії, що було найбільш концентрованим напрямком експорту, тоді як решту врожаю продавалася по всьому ЄС і навіть за його межами (скандинавські країни і Швейцарія). Тож, родина Мартін має цілком обґрунтовані побоювання щодо Brexit, враховуючи той факт, що його початок співпадає з початком сезону полуниці в Іспанії.

На думку місцевих фермерів, незалежно від того, як буде розвиватися процес Brexit далі, він матиме негативний вплив на експорт полуниці з Іспанії завдяки появі додаткових адміністративних перепон. Наскільки негативним він буде, залежить від того, чи досягне ЄС домовленості з Великобританією. Якщо угоду буде підписано, то цей вплив, можливо, обмежиться появою митних процедур і документів, що відсутні зараз. Це буде займати додатковий час, тож споживачі не зможуть отримувати таку ж свіжу ягоду, як і раніше. Якщо ж домовленість не буде досягнута, фермери навіть і думати не хочуть, як це вплине на зовнішню торгівлю, але, за їх словами, це буде жахливо. Навіть якщо проблеми виникнуть лише у дрібних експортерів, тобто у сімейного бізнесу, все одно, наслідки відчує весь сектор, включаючи тих, хто працює виключно на внутрішній ринок.

На думку Хосе Антоніо Мартіна, власника AgroMart?n, на даний момент ринки полуниці, малини та ожини є стабільними, а ринок лохини навіть зростає. Попит і пропозиція є зрівноваженими, однак закриття кордонів в результаті Brexit без нової угоди спричинить кризу у галузі у перші роки. Дрібні сімейні ферми переживатимуть важкі часи, можливо, їм навіть доведеться скорочувати площі насаджень, щоб привести пропозицію у відповідність із попитом.

Іншими словами, якщо ринки Великобританії закриються для експортерів з ЄС, це порушить баланс, викликатиме зниження ціни на полуницю, тож фермери будуть змінювати площі насаджень. Квітень та травень – це пік сезону полуниці в Іспанії, тож фермери вже цього року відчують, як саме закриття кордонів вплине на сектор полуниці, тому вже наступного року структура насаджень може різко змінитися. Так чи інакше, але цей сезон стане дуже важким для іспанських фермерів, що експортують свою продукцію до Великобританії. Це пов’язано з декількома факторами. По-перше, необхідність виконання усіх митних процедур (декларації, сертифікація тощо), що займає певний час, який є критичним для ягід, що дуже швидко псуються. По-друге, можливе запровадження митних тарифів, що значно підвищить ціну для кінцевого споживача, тож конкурентоспроможність іспанської полуниці значно впаде. Це особливо актуально, оскільки, незважаючи на місячну затримку, в Іспанії очікується рекордний врожай полуниці на рівні 360 – 400 тис. тон.