Що бюджет 2018 пропонує для аграріїв.
11.10.2017

03.10.2018 відбулося засідання Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, на якому було розглянуто проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», реєстр. № 7000 від 15.09.2017.

Законопроектом передбачено здійснити видатки на агропромисловий комплекс в обсязі 13,4 млрд. грн., що в 1,3 рази більше ніж у 2017 році.
Основне фінансування передбачається здійснити за рахунок загального фонду – 11,8 млрд. гривень, що більше поточного року на 6,1 млрд. гривень.
За основними програмами підтримки розвитку галузей АПК передбачається спрямувати 6,4 млрд. гривень, що на 0,9 млрд. грн. більше проти видатків поточного року.

З чого ж складаються ці 6,4 млрд?

  • 2 млрд. грн.  на програму бюджетної дотації в режимі квазіакумуляції ПДВ для сільгосптоваровиробників.
  • 1 млрд. грн. на підтримку розвитку фермерських господарств.
  • 945 млн. грн. для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.
  • 2,3 млрд. грн. на тваринництво.
  • 66 млн. грн на здешевлення кредитів.
  • 43,1 млн. грн на надання кредитів фермерським господарствам.

Трішки зупинимося на підтримці розвитку фермерських господарств (1 млрд. грн.). За словами Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Мартинюка Максима Петровича, підтримка буде фокусуватися на розвитку овочівництва, ягідництва, садівництва та кооперації. На кооперацію планується витратити 50% від суми підтримки. При чому з точки зору міністерства, яку ми повністю підтримуємо, кооперація повинна відбуватися з метою створення доданої варності – навколо потужностей зі зберігання та переробки продукції.

Це те, ща закладено в пропозицію. Але ще не фінальний результат. На засіданні Комітету обговорювалися різні пропозиції, щодо змін. Ми наведемо тільки ті пропозиції, що здалися нам найцікавішими для нашої галузі.

  1. Пропозиція збільшити загальну суму державної підтримки на 2,3 млрд. грн. за рахунок надходжень з оподаткування земель. По статистиці в Україні біля 30% земельного фонду не одробляється, що не відповідає дійсності. Запропоновано ввести оподаткування земель, що не обробляються, на рівні 750 грн/га. Тобто, якщо земля в оренді, власник за пред’явлення договору оренди звільняєтьс від оплати, а якщо документів нема – треба платити.
  2. Збільшення видатків на програму бюджетної дотації в режимі квазіакумуляції ПДВ, оскільки забезпеченість цієї програми досить низька. Можливими ресурсами для цього перерозподілу є зменьшення суми на часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва та зменьшення суми на будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та доїльних залів. Підгрунття для цього перерозподілу наступне. Станом на сьогодні по програмі компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва було використано лише 100 млн. грн., прогноз до кінця року – 180 млн. грн. Тобто закладена сума в 5 разів більша за реальність 2017 року. Те саме з будівництвом нових ферм. Як повідомив Михайло Соколов, за даними Всеукраїнської Аграрної Ради, реалістичний розмір цієї статті – 400 млн. грн.
  3. Всі присутні погодилися з тим, що механізм розподілу бюджетної дотації в 2017 році не спрацював належним чином, отдже треба дуже уважно розробити його для 2018 року, із максимальною деталізацію і рівноправним положенням для галузей.

Які ж можливості ми бачимо в новому проекті бюджету?

Ну, по-перше, це розвиток кооперації. І тут треба буде сфокусуватися на тому, щоб порядок підтримки стимулював розвиток справжньої кооперації. Позитивним результатом цієї програми,. на наш погляд, буде факт, коли більше 50% кооперативів, що утворяться в зв’язку з програмою, продовжать працювати через 3 роки після закінчення підтримки.

По-друге, розвиток безпосередньо фермерів. Це ствосується декількох програм: дотації, кредитування фермерів, підтримка фермерів та здешевлення кредитів. Але тут ми просимо звернути увагу особливо наших невеликих виробників: для того, щоб мати можливість використання цих програм, треба бути офіційно зареєстрованим.

По-третє, це розвиток локального машинобудівництва сільгосптехніки. Ринок України є досить великим, і тому навіть іностраним виробникам ми радили би звернути увагу на ліцензійне виробництво їх техніки в Україні.

Кухтіна Ірина, президент Асоціації “Ягідництво України”