Світовий ринок ягід цікавий, але конкурентний – Ірина Кухтіна

Статистика свідчить про те, що споживання ягід зростає у світі швидше, ніж споживанням інших фруктів. Цей тренд зберігається вже кілька років. Зростає частка малини й ожини. Наприклад, у країнах ЄС активніше споживають малину, натомість у США цю ягоду з ринку витісняє ожина. Про це заявила Ірина Кухтіна, президент Асоціації «Ягідництво України», пише AgroTimes.ua.

Ягідний ринок є глобальним, тобто на ціну лохини в Україні впливає ціна в Чилі, США та в країнах ЄС. Сам ринок доволі динамічний: рік від року спостерігаються істотні коливання ціни.

Варто зазначити, що достовірної статистики щодо вирощування й споживання ягід у світі немає. Прийнято орієнтуватися на дані ФАО, яка збирає держстатистику різних країн. Однак деякі країни взагалі не надають статистику щодо ягід, а деякі (як Україна) надають не в повному обсязі.

«Наприклад, на ФАОСТАТ є дані щодо ягідництва в Росії, причому обсяги доволі значні: виробництво суниць садових –– 150 тис. тонн, малини –– 175 тис. тонн, але дані за 1999–2015 роки неофіційні, а за 2016–2017 роки –– узагалі припущення», – звертає увагу пані Кухтіна.

Королевою ягід лишається суниця садова з обсягом 9 млн тонн. Обсяги вирощування за останні роки істотно наростив Китай і Мексика, причому більшість виробників орієнтовані на свіжий ринок.

«Найбільший експортер суниць садових –– Іспанія з обсягом 280 тис. тонн. На мапі експортерів свіжих суниць України немає, наш обсяг –– 1 тис. тонн. Головні причини такої ситуації: проблеми з дотриманням технологій, низька якість продукції та незадовільна логістика. Щоб отримувати ягоди преміум-класу для свіжого ринку, виробники переходять у закритий ґрунт, зменшуючи залежність від погоди», – констатує експерт.

Лідерами з експорту заморожених суниць садових у 2017–2018 роках стали Польща й Мексика, хоча ще 3–4 роки тому на першомі місці був Китай. Однак у Піднебесній площі неістотно скоротилися, водночас зросло внутрішнє споживання і фокус на якості. За 10 років серйозним гравцем стала Марокко, яка експортує заморожені та свіжі суниці садові в рівних кількостях.

За деякими даними, найбільшим виробником малини у світі є РФ із обсягом 175 тис. тонн, водночас ці ягоди на експорт не потрапляють. Навіть навпаки: Росія є одним із найбільших імпортерів малини.

«По малині на свіжий експортний ринок найбільше працюють Мексика (яка постачає ягоди в США) та Іспанія, на заморожений –– Польща та Сербія. З 2017 року серби виробляють більше малини, ніж поляки, що передусім пов’язано із держпрограмами розвитку малинників. Частка свіжого ринку малини відносно переробки зростає щороку, здебільшого за рахунок країн ЄС», – каже Ірина Кухтіна.

По лохині найцікавішим світовим імпортером є Китай. Він має високі вимоги до цих ягід (діаметр 15+, ідеальний товарний вигляд), але й платить за них відповідно. Ринку замороженої лохини фактично немає: заморожена малина, лохина й смородина мають один експортний код. Один із лідерів світового експорту лохини –– Чилі –– нарощує виробництво органічної ягоди, яке вже становить 18%, а в деяких чилійських регіонах –– 40%. Цьому сприяє унікальне географічне розташування, адже з одного боку країну оточує океан, а з іншого –– гори, тож проблем зі шкідниками й хворобами в них майже немає.