У світі змінюються лідери аграрної освіти. Україна поза списком

Американське видання U.S. News Best Global Universities оприлюднило рейтинг, в якому змінилися світові центри з освіти спеціалістів для агросектору.

Про це повідомив президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», гендиректор аграрної компанії ІМК Алекс Ліссітса на своїй сторінці у Facebook, пише AgroPortal.

Він зазначив, що у загальному рейтингу нічого нового не відбулося: 8 американських та два британські університети потрапили в першу 10-ку. Вони, власне, останні роки і домінують у світовій науці та задають тон світовому освітянському процесу.

«Та якщо подивитися на сільське господарство, то тут, як на мене, відбулися системні зміни, які цікаво проаналізувати.  Вперше у ТОП-10 кращих аграрних навчальних закладів потрапило 4 китайських університети, лише два європейських, один бразильський та три американських», — додав експерт.

Алекс Ліссітса звернув увагу, що з 10 кращих університетів світу 5 відносяться до тих країн, про які раніше ніхто не говорив.

«Особливо цікаво, що потрапив університет з бразильського міста Сан-Паулу. Це результат послідовної роботи бразильського федерального уряду за останні 15 років, коли в аграрну науку і освіту інвестовано дуже багато. Свого часу, перебуваючи у Бразилії, я зміг переконатися, на якому високому рівні знаходиться там система сільськогосподарської освіти та науки, і якраз у штаті Сан-Паулу завдяки налагодженому партнерству і держави, і бізнесу», — пригадав він.

Ліссітса зазначив, що безперечним лідером в АПК є університет Wageningen (Wageningen University & Research) у Нідерландах.

«Він дійсно на сьогодні є не лише європейським, а й світовим бенчмаркінгом для найкращих університетів аграрного спрямування, що підтверджує успіхи університету Wageningen як у площині науки, так і в площині освіти», — вважає експерт.

А потрапляння у ТОП-10 чотирьох китайських університетів, на його думку, означає, що азіати йдуть вперед. Бо якщо подивитися на першу 20-ку, то туди додадуться і інші азійські університети, які рік за роком стають лідерами аграрної світової науки і освіти.

«Що стосується України, то нам якнайшвидше потрібно повернутися до питання, куди рухається Україна в плані освіти, куди рухається аграрна освіта, чому на сьогоднішній день немає жодного аграрного університету у ТОП-20 чи хоча б у ТОП-100 світової еліти аграрної освіти? Чи наші університети не помітили цього рейтингу, чи ми зі своїми університетами не варті у цьому рейтингу бути? Питання відкрите. Та головне, ми втрачаємо доступ до світових елітних практик і відстаємо далі й далі», — вважає Алекс Ліссітса.

На його думку, треба повністю переглянути підходи до системи аграрної освіти в Україні і не лише аграрної.

«Нам треба дати університетам більше свободи, дати повну автономію, переглянути державний бюджет, який виділяється на освітянські потреби в Україні, нам треба переглянути співпрацю освіти і бізнесу. Перші кроки у цьому напрямку вже робляться. Мова йде про проєкт «Агрокебети» — новітню магістерську програму на базі НУБіП/NULES, але цього замало у розрізі держави. Нам якнайшвидше треба змінювати підходи, щоб не втратити доступи до світового бенчмаркінгу, світових практик в освіті та науці», — підсумував експерт.